Dünyayı Giydiren Tasarımcılar

Like Don't move Unlike
 
8

İsimleri birer marka, tasarımları ise birer sanat eseri… Türkiye’de filizlendirdikleri hayal güçlerini eğitim ve bilgiyle şekillendirdiler. Dünya’nın tanıdığı, moda tasarımında iz bırakan Türk tasarımcıların hikâyelerinden gelin, birlikte ilham alalım.

Adana’dan New York’a, Galata sokaklarından Londra Moda Haftası’na… Hollywood ünlülerini giydirip dünya modasına yön verdiler, işte ünlü Türk tasarımcılar…

 

HC (1)

Hüseyin Çağlayan

1970 Lefkoşa doğumlu, Kıbrıs Türkü asıllı Britanyalı bir moda tasarımcısı kendisi… 1999 ve 2000 yılında “Yılın İngiliz Tasarımcısı” ödülünü iki kez üst üste alan Çağlayan, Londra’da bulunan Central St. Martins College of Art and Design mezunu. 2006’da Britanya İmparatorluğu Nişanı ve 2013 Audi Moda Festivali “Moda Vizyoneri” ödülünün sahibi Hüseyin Çağlayan’ın giydirdiği isimler arasında Björk, Barack Obama’nın eşi Michelle Obama ve Lady Gaga yer alıyor.

 

UB (1)

 

Ümit Benan

1980 doğumlu Ümit Benan, Businessoffashion.com tarafından dünya modasına yön veren 500 isim arasında gösteriliyor. İlk mağazasını 2014’te Tokyo’da açan Ümit Benan, Andam Fashion Awards’da finale kalan beş tasarımcı arasında yer aldı. Avrupa tarzına Türk çizgileriyle şekil veren kreasyonları, Ümit Benan’ı erkek giyimin en aranan isimlerinden yapıyor.

 

 

 

AT (1)

Atıl Kutoğlu

1968 doğumlu Atıl Kutoğlu, Alman Lisesi’nde okurken Vakko ve Beymen’de staj yaptı. Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde İşletme bölümünü bitirdikten sonra Viyana’da tasarımcı olarak kariyerine başladı. İlk mağazasını 2009’da Nişantaşı’nda açan Kutoğlu, 2013 yılında Avusturya’nın Onur Nişanına layık görüldü. Atıl Kutoğlu’nun giydirdiği isimler arasında Avusturya prensesleri Camilla von Habsburg ve Francesca von Habsburg, Naomi Campbell, Karolina Kurkova ve Elizabeth Jagger yer alıyor.

 

 

ZT (1)

Zeynep Tosun

İşletme eğitimi aldıktan sonra Milano’daki Istituto Marangoni’de okuyan Zeynep Tosun, kendi markasını yarattı. Daha öncesinde Alberta Ferretti’nin tasarım ekibine dahil olan Tosun, Philosophy di Alberta Ferretti markası için çalıştı. 2007’de İTKİB’in düzenlediği Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nda üçüncü olan Tosun, koleksiyonlarını Londra’da sergilemeye devam ediyor. “Couture” konusunda Türkiye’nin en iddialı isimlerinden biri olan Tosun’un, Akmerkez’de bir mağazası bulunuyor.

 

 

SB (1)

Simay Bülbül

Tasarımcı Simay Bülbül, 1978 İzmir doğumlu. 9 Eylül Üniversitesi Ekonomi bölümü’nü yarıda bırakıp eğitimini İngiltere Bournemouth Arts Institute moda tasarım ve pazarlama bölümünde sürdürdü. 2003 yılında düzenlenen Deri Designer’ın birincisi oldu. Her defilesinde farklı bir kadın hikâyesi anlattığını belirten Bülbül, Türkiye’de deri tasarımında öncü BİR İSİM olarak anılıyor. Aynı zamanda Simay Bülbül, birçok sanatçının video klibinde de tasarımcı olarak görev alıyor.

 

 

HG (1)

Hatice Gökçe

1973 doğumlu Hatice Gökçe, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra kendi ismini taşıyan atölyesini kurdu. Tasarımlarında her zaman deneyselliği ön planda tutan Gökçe, Türkiye’de erkek giyim denince ilk akla gelenlerden… Aynı zamanda Gökçe, Moda Tasarımcıları Derneği’nin kurucu ve yönetim kurulu üyesi. Birçok tasarım ödülünün sahibi olan tasarımcı, 2008 yılından bu yana Birleşmiş Milletler‘in sosyal sorumluluk projesi olan Argande’nin tasarım koordinatörü.

 

 

AF

Aslı Filinta

1979 Adana doğumlu, Bilkent ekonomi mezunu Aslı Filinta, günümüzde New York Brooklyn’de yaşıyor. 2008 yılında markasını kendi adıyla kuran Filinta, öncesinde tasarımlarını dünyanın pek çok farklı noktasıyla buluşturdu. “Designer sample sale” uygulamasını Türkiye’de ilk kez başlatan Filinta, aynı zamanda T-Box markası için de koleksiyon hazırladı. 2009 yılında “Who’s Next Paris” organizasyonunda aldığı “Genç Tasarımcı” ödülü ile sanatçının başarısını taçlandırdı.

 

 

AK (2)

Arzu Kaprol

1972 doğumlu Arzu Kaprol, Mimar Sinan Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Paris American Academy’de eğitim aldı ve “couture” alanında uzmanlaştı. 21 yaşında Beymen Acedemia “Avant-Garde Tasarımcı” ödülünü alan Kaprol, kendi adını taşıyan markasını kurdu. Türkiye’de sekiz mağazada tasarımları satışta olan Kaprol’un Paris’te de bir showroom’u bulunuyor.

 

 

 

RO (1)

Rıfat Özbek

1953, İstanbul doğumlu Rıfat Özbek, Cemil İpekçi’nin atölyesinde geçen bir yazın ardından Londra’daki Central Saint Martins’e gitti. Tasarladığı şapkalar, o sırada Chloé için tasarım yapan Karl Lagerfeld’in ilgisini çekti ve koleksiyona eklendi. Ardından kendi modaevini kuran Özbek, 1988 ve 1992 yıllarında İngiltere’de yılın tasarımcısı seçildi. Diana Ross, Madonna, Lady Diana, Anjelica Huston, Cher ve Janet Jackson; Özbek’in giydirdiği ünlüler arasında.

 

 

HandeC (1)

Hande Çokrak

London College of Fashion’da moda tasarımı eğitimi alan Hande Çolak, 2011 yılında markası Maid in Love’ı kurdu. Türkiye’de sıra dışı bir tasarımcı olarak anılan Çolak, markasını “eğlenceli” olarak yorumluyor. Çolak’ın renkli ve esprili markası Maid in Love’a, Capsule New York, Who’s Next Paris, Tranoi, Scoop London gibi moda fuarlarında gösterildi. Who’s Next Paris’te Capitale de la Création yılın tasarımcısı ödülünü alan Çokrak’ın tasarımları dünyanın 45 farklı noktasında satışta.