Cennetin fon müziği; Sigur Ros

Like Don't move Unlike
 
0

Sigur Ros 11 Haziran’da Zorlu Center’da hayranlarıyla buluşuyor. Konserden önce Sigur Ros’u daha yakından tanımaya ne dersiniz? Hayranlığınız ve heyecanınız daha da artacak!

Sigur Ros 11 Haziran’da Türkiye’de! Zorlu Center’da hayranlarıyla buluşacak olan Sigur Ros, ruhumuza huzur vermeye geliyor. Dünyada olduğu kadar Türkiye’de de geniş bir hayran kitlesi olan Sigur Ros, sıradan bir post-rock grubu değil… Gelin, İzlanda’ya taşınma isteği uyandıracak bu Nordik grubu daha yakından tanıyalım.

1994 yılında kurulan grup; vokal, gitar ve synthesizer’de Jón Birgisson (Jonsi), bas ve ksilofon’da Georg Hólm (Goggi) ve davulda Ágúst Ævar Gunnarsson olarak yola çıktı. Normalde grafik tasarımcısı olan Ágúst Ævar Gunnarsson, kariyerine devam etmek için gruptan ayrıldı ve yerine Orri Páll yani Orri geldi. Bu sırada gruba klavye, gitar ve flütüyle birlikte Kjartan Sveinsson Kjarri katıldı.

Grup ismini, grubun kurulduğu hafta doğan Jonsi’nin kız kardeşinden almış. Sigur Ros, İzlanda’da kız çocuklarına verilen yaygın bir isim.

Sigur Ros, bazı şarkılarında uydurma bir dili kullanır. Vonlenska/Hopelandic olarak bilinen bu dil, gramer ve herhangi bir alfabeden bağımsız seslerden oluşur. Amaç, insan seslerini de birer enstrüman olarak kullanabilmektir. Daha sonra Hopelandic birçok müzisyene ilham kaynağı olmuştur.

Sigur Ros bir röportajında müziği için “Henüz müziğimizi tanımlayacak kelimeleri bulamadık, belki bir gün buluruz” cümlesini kullanıyor.

Grubun sahip olduğu enstrümanlardan “synthesizer”, elektriksel sinyaller üretmek için kullanılıyor.

Sigur Ros ile birçok film ve dizide karşılaşmak da mümkün. 2000 yılında çekilen Englar Alheimsins (Evrenin Melekleri), grubun Danarfregnir Og Jargarfarir ve Bium Bium Bambola şarkılarına yer verdi. Festivallerde de büyük ilgi toplayan film, Sigur Ros hayranlarınca mutlaka izlenmesi gerekiyor.

Yine İzlanda müzikleri hakkında çekilmiş bir belgesel olan Screaming Masterpiece’de de grubun üç şarkısı bulunuyor. Game of Thrones ve Walking Dead dizileri de atmosfer yaratımında Sigur Ros’tan yardım almayı ihmal etmemiş. Üstelik Game of Thrones sadece müziklerine yer vermekle kalmamış. 4. Sezonda Purple Wedding isimli bölümde, Kral Joffrey’in düğününde çalan grup, Sigur Ros’tan başkası değil!

Sigur Ros, en az müziği kadar adeta birer sanat eseri olan video klipleriyle de hayran topluyor. Her klibiyle tartışma yaratmayı başaran grubun en ses getiren videosu ise Ágætis Byrjun albümlerindeki Vidrar Vel Til Loftarasa. Klipte, iki erkek çocuk yaşadığı aşkı bir futbol maçı sonrası öpüşerek herkese ilan ediyor.

2012 yılında çıkan Valtari albümündeki şarkılar için Sigur Ros, 12 farklı yönetmen ile çalıştı. Yönetmenler arasında Ramin Bahrani, Alma Har’el ve John Cameron Mitchell gibi önemli isimler yer alıyor. Şarkılar için çekilen 12 kısa film, ülkemizde İKSV’de gösterime girdi. Gösterimi kaçıranlar filmlere grubun kendi sitesinden ya da Vimeo’dan ulaşabilirler.

Sigur Ros 2014 yılında, internetteki 15. yılını kutlamak için bir video yayınladı. Hayranlarını zamanda yolculuğa çıkaran video sizi de çok eskilere götürecek.

Sigur Ros kendilerini canlı izleme fırsatı bulamayan hayranları için inanılmaz bir hizmet sunuyor. Tüm müzisyenlere örnek olmasını umduğumuz bir interaktif uygulama bu! Grubun Almanya’daki konserini 360 çekim tekniğine sahip kameralar yardımıyla her açıdan izleyebiliyorsunuz.

“Bilgiler iyi hoş da, interaktif videoya kalmadık, daha ölmedik biz!” diyenler ile 11 Haziran’da Zorlu Center’da görüşmek üzere!