Ne? Yoksa hala izlemediniz mi?

Like Don't move Unlike
 
0

İstanbul Film Festivali’nde bugüne kadar tam 4721 film gösterildiğini biliyor muydunuz? Hepsini izlemek mümkün olmayabilir ama en iyilerini kaçırmak bir sinema tutkununa yakışmaz!

1982 yazında “film haftası” teması altında 6 film gösterimiyle başladı İstanbul Film Festivali… Bizleri hem ulusal hem de uluslararası en iyi yapımlarla buluşturan festivalin bu yılki programını da iple çektiğinizi biliyoruz. Bekleyiş heyecanınızı biraz olsun yatıştırmak için; gözden kaçırmamanız gereken son 5 yılın Altın Lale ödülüne sahip filmlerini sizin için listeledik. Onları okumayı bitirdiğinizde, festival biraz daha yaklaşmış olacak!

 

Uluslararası Yarışmada Altın Lale Ödülü Alan Filmler

BLIND (3)

Körlük / Blind (2014)

Yazar Ingrid ve eşi Morten’in evlilikleri, Ingrid’in görme duyusunu kaybetmesiyle şekil değiştirir. Seslere hassasiyet kazanan Ingrid hayatı bambaşka şekilde algılamaya başlar. Fakat yeni taşınan komşularıyla işin rengi değişir. Komşularının tuhaflıkları Ingrid’i psikolojik olarak kötü etkilemeye başlar. Yüksek dozda gerilimi mizahi bir dille sürdürmeyi başaran Norveçli yönetmen Eskil Vogt aynı zamanda senaryonun da sahibi.

WHAT-RICHARD-DID (1)

Ne Yaptın Richard / What Richard Did (2013)

Neredeyse kusursuz bir hayat yaşayan lise öğrencisi Richard Carlson, katıldığı bir ev partisinde büyük bir hata yapar. Tüm hayatı değişen Richard, çevresiyle de problemler yaşamaya başlar. İrlandalı yönetmen Lenny Abrahamson, ergenlik döneminin dinamiklerini güçlü bir sinematografi ve sosyolojik çözümlemelerle sunuyor.

the-loneliest-planet04-1 (1)Yalnız Gezegen / The Loneliest Planet (2012)

Evlenmek üzere olan Alex ve Nica, yürüyüşe çıkar. Aralarındaki sohbetin akışı, ormanların derinliklerine doğru yürüdükçe değişir. Romantik bir gezi olarak başlayan yürüyüşleri bir sadakat sınavına dönüşür. Gürcistan’ın muhteşem manzaraları eşliğinde bir çift üzerinden toplumsal konulara değinen Rus asıllı Amerikalı yönetmen Julia Loktev aynı zamanda filmin senaristi.

MAIN-HERO-IMAGE-FOR_fo_Microphone_02 (2)

Mikrofon / Microphone (2011)

Uzun süredir Amerika’da yaşayan ve aslen Mısırlı olan Khaled ülkesine geri dönmek zorunda kalır. İskenderiye’de karşılaştığı yeraltı kültürü Khaled’e bambaşka bir bakış açısı getirir. Yeni çevresine ayak uydurmaya çalışırken, yaklaşan Mısır Devrimi’ne de adım adım tanık olacaktır. Tüm filmi Canon 7D ile çekerek bir ilke imza atan Mısırlı yönetmen Ahmad Abdalla, oldukça etkili müzik kullanımı ile seyirciyi İskenderiye’nin renkli dünyasıyla buluşturmayı başarıyor.

01 (1)

The Misfortunates / Şeylerin Boktanlığı (2010)

Kadın, alkol ve kumar gibi bağımlılıkları olan amcaları ile büyüyen ve hayatı boyunca başına trajikomik olaylar gelmiş Gunther, 30’lu yaşlarında başarılı bir yazar olur. Ancak iyi giden hayatı baba olacağını öğrenmesiyle bir kaosa dönüşür. Mizah ve dramı aynı potada başarıyla eriten Belçikalı yönetmen Felix Van Groeningen, aynı zamanda 62. Cannes Film Festivali’nden Mansiyon Ödülü’yle döndü.

 

Ulusal Yarışmada Altın Lale Alan Filmler

 I-m-Not-Him1-Main (1)

Ben O Değilim / I’m Not Him (2014)

Tek başına sakin bir hayat yaşayan ve bulaşıkçı olarak çalışan Nihat’ın hayatı, iş arkadaşı Ayşe’nin onu evine davet etmesiyle birlikte değişir. Evdeki fotoğraflardan Ayşe’nin hapisteki kocasının tıpatıp kendine benzediğini fark eden Nihat, tuhaf bir paradoksun göbeğine düşer. Tayfun Pirselimoğlu’nun kara mizahla harmanladığı “Ben O Değilim” Roma Film Festivali’nden de “En İyi Senaryo” ödülüyle döndü.

Sen-Aydınlatırsın-Geceyi (1)

Sen Aydınlatırsın Geceyi / Thou Gild’st the Evenis (2013)

Ege’de küçük bir kasaba olan Akhisar’da; zamanı durdurmak, duvardan geçebilmek ve ölümsüz olmak gibi gizli güçlere sahip insanlar yaşar. Fakat hiçbirinin dünyayı kurtarmak gibi bir misyonu yoktur. Bu fantastik kasabada yaşayan Cemal ise evliliğini kurtarmak için uğraşır. Yönetmenliğini ve senaristliğini Onur Ünlü’nün yaptığı filmde Ali Atay, Demet Evgar, Ahmet Mümtaz Taylan, Damla Sönmez, Serkan Keskin gibi çok değerli oyuncular yer alıyor.

6917807278_9d4c46df93_o (1)

Tepenin Ardı / Beyond the Hill (2012)

Nusret, zıt karakterlerdeki iki oğlunu tatilde dedeleri Faik’in yanına götürür. Faik bir çiftlikte yaşamaktadır. Çiftliğinin çevresinde gezinen keçi sürüleri ve onların sahipleriyle bir kavgaya tutuşur. Aile problemlerini güçlü bir sinematografiyle sunan film, Western tarzına da göz kırpıyor. Yönetmen Emin Alper’in ilk uzun metrajlı olmasına rağmen Tepenin Ardı, Berlin Film Festivali, Palic Film Festivali, Sarajevo Film Festivali, Taipei Film Festivali ve Osian Cinefan Film Festivali’nde ödüllerle döndü.

sac_2 (1)

Saç / Hair (2011)

Kanser hastası olan ve tek başına yaşayan Hamdi, Tarlabaşı’nda peruk satmaktadır. En büyük hayali ise Brezilya’ya gitmektir. Bir gün dükkana gelen Meryem’le tanışır ve saçlarını satmak ister. Dünyası o anda değişen Hamdi, Meryem’i takip etmeye başlar. Yönetmenliğini Tayfun Pirselimoğlu’nun yaptığı filmde başrolü Ayberk Pekcan, Nazan Kesal ve Rıza Akın paylaşıyor. Sadeliği ve naifliği gri gibi melankolik bir tonda anlatan Saç, bir üçlemenin son filmi.

vavien (1)

Vavien (2010)

Eşi ve çocuklarıyla sıradan bir yaşam süren Celal, hayatından pek de memnun değildir. İşleri yolunda gitmeyen Celal, pavyonda çalışan bir kadına aşık olur. Karısının yıllarca gizlice biriktirdiği paraya göz koyunca da başı dertten kurtulmaz. Samsun’da geçen hikayenin senaryosu, filmin başrol oyuncusu Engin Günaydın’a ait . Yağmur Taylan & Durul Taylan’ın yönetmenliğini yaptığı filmde Binnur Kaya, İlker Aksum ve Serra Yılmaz yer alıyor.

 

Hepsini izlediniz mi? Olsun! 7-17 Nisan’da gerçekleşecek olan 35. İstanbul Film Festivali’nde çok daha fazlası sizi bekliyor.