İNTERNET MÜTHİŞ BİRİ!

Sıradan bir fotoğrafın filme dönüş hikayesini okuyacaksınız şimdi. Rihanna ve Lupita Nyong, 2014 Paris Moda Haftası’nda yan yana fotoğraflanırlar. Sonrasında bir Tumblr kullanıcısı tarafından fotoğraf “Lupita’nın hacker, Rihanna’nın baş hırsız olduğu bir soygun filminden çıkmış gibiler.” metniyle paylaşılır ve post virale dönüşür. Senaryo hazır, oyuncular belli, e Netfilix de sponsor! Film şu an çekim aşamasında!

Biraz stok biraz yaratıcılık

Reklamcıların en yakın arkadaşı, büyük kurtarıcıları stok görsel sitelerinden markalara gına gelmedi mi artık? Özel günlerde sosyal medyada onlarca markanın da pişti olması hep bu stok fotoğraf siteleri yüzünden değil mi? “Hayır efendim değil, siz yeteri kadar yaratıcı değilsiniz.” diyor stok fotoğraf ajansı Deposit Photos ve sitelerinden aldıkları kedi fotoğraflarıyla bir video yapıyor.

Viral nedir, nasıl olur?

Viral reklam; bir içeriğin, kullanıcılar tarafından paylaşım sitelerinden kulaktan kulağa yöntemi ile yaydıkları, bu yüzden de viral, yani virüse benzetilen, kendi kendine yayılan yeni nesil bir reklam metodudur. Tanımı bu. Mükemmel bir örnek ise Furkids Animal Shelter’dan… Kedilerin tümünü sahiplendirmeyi başaran hayvan barınağı; dolgun bütçelere, büyük prodüksiyonlara ve ünlü oyunculara gerek duymadan çözümü nasıl buluyor, izleyin.